Aramis a výcvik

 

Aramis byl od štěňátka hrozně přítulný, poslušný a mazlivý, takže výcvik s ním nebyl vůbec problém. Tradičně jsem ho základní povely naučila sama, ale aby se kluk víc socializoval, začali jsme chodit na můj osvědčený cvičák do Lískovce, ke skvělé výcvikářce Terezce Pavlové.

  • Psí škola K9, Brno Starý Lískovec  https://psiskola-k9.cz/ - první návštěva, když měl Arisek cca 4 měsíce bylo jen seznámení s cizími psy a prostředím. Když se k němu ostatní štěňata vrhla, schoulil se mi k nohám a začal hrůzou pískat, že je to jeho poslední hodinka :-) Za chvilku pochopil, že to jeho poslední hodinka opravdu nebude a od té doby si přítomnost mezi psy velmi užíval. Bohužel, cca v 9ti měsících na Ariska dolehla puberta a začalo se to projevovat hlavně tím, že začal na vodítku strašně tahat za každým psem (i za lidma) a začal být na výcviku strašně nesoustředěný. Blbý bylo hlavně to, že vůči mně uplatňoval veškerou svoji sílu, takže čím víc sílil, tím víc já měla problém ho udržet. Nepomohla ani Halti ohlávka, která mi byla velmi nápomocná u Gulivera, nepomohl ani prostroj proti táhnutí a jelikož jsem si přestávala vědět rady řekla jsem si, že zkusím ještě jiný typ výcviku.....  
  • KK VFU Brno  https://kkvfu.webnode.cz/ - takže jsem koncem roku 2016 začala chodit ještě na výcvik s Katkou Lukešovou, na veterinu v Brně. Bohužel se necvičilo venku, ale opět ve vyklizeném a nepoužívaném chlévě, což bylo sice fajn, že jsme aspoň nemrzli, ale byli v teple, ale vzhledem k omezeným prostorám se Katka ve výcviku spíš soustředila na různé triky, než na klasický výcvik, který jsme zrovna já u Ariska potřebovala. Absolvovali jsme tedy zatím jen základních 10 hodin.
  • Psí školička Pana Ponožky  https://ladatluchorova.cz/psi-skolka-skolicka-pana-ponozky/ - MVDr. Lada Tlučhořová mi byla doporučená jako specialista na "problémové" chování psů a jelikož mi to Aramisovo tahání už opravdu vadilo, v létě 2017 jsem se obrátila na ni. Zajímavé pro mne bylo i to, že zároveň vede svoji psí školku/školu, kde výcviky probíhají většinou přímo ve městě nebo v parcích, kde se psi chovají jinak než na uzavřeném cvičišti. Což mi vyhovuje. I když se Aramisovo tahání malinko zmírnilo, stále to zdaleko není ono.
  • A jelikož Lada koncem roku 2017 převzala výcvik na K9 po Terezce, cvičení v městském provozu ustala a my chodíme stále jak na K9 (teď už k Ladě), tak i na výcvik za Terezkou, k výběhu psů na Jemelkové.

  • Bohužel, ani jedna z mých výcvikářek zatím nenašla fígl, který by mi pomohl vyzrát na to Ariskovo tahání, aby z něj zase byl ten poslušný kluk, co před pubertou. Mrzí mne to o to víc, že žádný z mých psů takhle nikdy netahal, takže ani netuším zda a jakou chybu jsem mohla udělat.....ale jak jsem uvedla, tahat začal až s příchodem puberty, takže fakt nevím :-(