Agility XXL

 

Koncem července 2012, jsem na facebooku narazila na odkaz s názvem "Agility XXL". Jak název napovídá, jedná se o možnost tréninku agility pro psy velkých a obřích plemen. Bohužel je to až v Praze - což je pro mne, jakožto pro brňáka, dost z ruky. Každopádně myšlenka je úžasná. Sešlo se několik nadšenců, kteří mají doma to plemeno největší - irského vlkodava a rozhodli se svým obrům (a také jiným velkým plemenům) dopřát psí disciplínu, která je v očích široké veřejnosti i skalních agiliťáků, pro velké psy naprosto nevhodná. Ale zase.....jak jsem psala ve svém článku.....proč ne? Proč velkému psu nedopřát něco, co ho baví a co vesměs běhají jen malá a střední plemena.....proč vlastně ne?

Navíc tento spolek "Agility XXL" svůj záměr ještě zdokonalil, a to speciálně upravenými překážkami pro potřeby obřích sportovců, např. :
  • tunel, kterým vlkodav proběhne, aniž by se musel sehnout
  • širší kladina, uzpůsobená obrovským tlapám a navíc i výškově nastavitelná, aby nedošlo k pádu
  • skočky samozřejmě nízko u země - není nutné zatěžovat klouby v těle víc jak 70 ti kilového zvířete nějakými přehnanými skoky, apod.

Samozřejmě tohle všechno je k dispozici nejen pro zmíněné obry, ale i pro jiná velká plemena, která by jinde asi těžko našla agility-upatnění...a věřte, vím o čem mluvím. S mým Gulieverem jsem taky musela hledat výcvikáře, který by byl ochoten vzít na trénink agility německu dogu. A dodnes občas narážím na opovržení ze strany některých rádoby "skalních" agiliťáků.

Ale znovu musím s radostí říct, že jak je vidět, pokud jsou páníčci ochotni a schopni přizpůsobit podmínky svému psu, vzít v potaz jeho fyzickou kondici a dělat vše, jak se říká "s mírou".....proč by nemohl i ten největší pes zkusit agility.....agility XXL :-))

 

A zde už publikuji přímo text, bližší info a kontakty na ty nejpovolanější.

 

Zábava pro psy velikosti XXL

 

Vlastníte doma čtyřnohého miláčka velkého nebo obřího plemene? Pokud ano, čtěte rozhodně dále…

Každý z nás se snaží svému psímu kamarádovi zpříjemnit život po našem boku. Kromě společně strávených chvil plných procházek je výborným způsobem jak zabavit a unavit všech 6 nohou některý z mnoha psích sportů. Zde ovšem majitelé velkých a obřích plemen mohou narazit na problém, kterým je právě XXL velikost čtyřnohého miláčka. Výška a váha jsou v tomto případě leckdy limitujícím faktorem. Ale i s tímto je možné se hravě vypořádat. 

Téměř každý již slyšel o sportu jménem agility. Cílem tohoto báječného psího sportu je překonat stanovenou trať/parkur v co nejlepším čase a pokud možno bez chyb.  Na trati se můžete setkat s třemi druhy překážek – skokovými, zónovými a probíhacími. Zde ovšem majitelé XXL psích kamarádů naráží na ony zmíněné limitující faktory, jakými jsou například výška tunelu, která je dle oficiálních pravidel stanovena na 60 cm. Pro ilustraci, standard Německé dogy je nejméně 72 cm u fen a 80 cm u psů. Podobně na tom je i Irský vlkodav s minimálně 71 cm u fen a 79 cm u psů. Těžko si představit, jak se plně dorostlý pes v rychlosti řítí do tunelu. Stejně tak zónové překážky mohou být příliš úzké pro psí „XXL tlapky“. 

Hodit tzv. „flintu do žita“ a na tento psí sport zapomenout je ovšem velmi jednoduché.  I pejsci velkých a obřích plemen mohou společně se svými páníčky objevit kouzlo tohoto sportu, stačí navštívit speciální Agihrátky XXL – hodiny agility, které jsou vyhrazené speciálně pro majitele velkých a obřích plemen. Rozměry překážek jsou přizpůsobené XXL velikostem, a proto se pejsci ani jejich páníčci nemusí bát pádů z úzkých a vysokých zónovek, uvíznutí v tunelu či zaseknutí pejska v malém kruhu. I skokové překážky jsou svou výškou nastavené tak, aby byly šetrné k pohybovému aparátu, který je u pejsků velkých a obřích plemen obzvláště zatěžován. 

A i když málokterý z obříků dosáhne na medaili z oficiálních agility závodů, není důvod se o tento psí sport ochudit. Jde o skvělý způsob, jak zpříjemnit pejska zabavit, udržet ho v dobré fyzické kondici a obohatit vaše společné soužití o další příjemný zážitek.

https://www.agilityxxl.cz/

Hodiny Agihrátek XXL naleznete v rozvrhu zde: https://vycvik.hafbezobav.cz/index.php/vycvik/rozvrh.

Případné dotazy zodpovíme na adrese : pavla.v@hafbezobav.cz

https://vycvik.hafbezobav.cz/index.php/vycvik/stranka/26

Cvičák HafBO

 

A zde publikuji fotečky některých XXL sportovců.....

                  Patík - Pathos Bedřiška                                                       Prokůpek Bedřiška

Chayenne Stříbrný potok

                    Belisar Celtic Warrior                                                        ....a dogáč Aťásek

Zdroj fotografií "Agility XXL"